Svět sluchátek  »  Recenze sluchátek - Jiří Rokoský

Recenze sluchátek - Jiří Rokoský

Recenze sluchátek - Jiří Rokoský

 

 

DRUHÝ DÍL S VÍTĚZEM TRUELU ŠPUNTŮ ZA DVA A PŮL 

5.11. 2014 | Jiří Rokoský

V díle prvním jste byli v krátkosti obeznámeni s historií výrobců Musical Fidelity, HiFiMAN i VSONIC. Samozřejmě nezůstalo pouze u toho. Pokračovalo se popisem konstrukčních odlišností a izolačních vlastností. A rozborem reprodukčních schopností společně s názory na pohodlí se bude pokračovat nyní. Více..
 
Musical Fidelity EB-33 HiFiMAN RE-400 Waterline VSONIC GR07 classic

 


 

NEJLEPŠÍ SLUCHÁTKA ROKU 2014

26.10. 2014 | Jiří Rokoský
 
Magazín WHAT HI*FI? tradičně vyhlásil nejlepší audio-video produkty roku. Každý podobný žebříček je vždy nutné brát s jistou rezervou, nicméně při rozhodování o nejvhodnějším společníkovi může být prospěšný. Seznam bude rozdělen na dvě základní kategorie. V první naleznete sluchátka s klasickou konstrukcí (hlavový most). Ve druhé objevíte intraaurální modely (IEM, špunty). Více..

 


 

První díl truelu špuntů za dva a půl

8.10. 2014 | Jiří Rokoský

Musical Fidelity, HiFiMAN a VSONIC. Výrobci, kteří se sluchátkovou tradicí nemohou rovnat se značkami jako Koss, AKG, Sennheiser apod., ale i za tu poměrně krátkou dobu, co trh dopují svými produkty, dokázali, že před nimi nemá smysl zavírat uši. Spojují je dvě základní věci. Schopnost přetransformovat zvukové signály na vlnění přinášející radost. A cena. Musical Fidelity EB-33. HiFiMAN RE-400 Waterline. VSONIC GR07 classic. Tři modely špuntové konstrukce, jež pořídíte každý za cca 2500 Kč. Tři modely špuntové konstrukce původem z různých koutů světa, z nichž jeden v truelu porazí zbylé dva. Více..

 

Musical Fidelity EB-33 VSONIC GR07 classic HiFiMAN RE-400 Waterline

 


 

SVS S01E03: TABULKA PRO ZAČÁTEČNÍKY 

4.6. 2014 | Jiří Rokoský

Žádné zdlouhavé úvody, jdeme rovnou na věc. Šok? Tak mrkni na první dva díly seriálu a pak nasedni na vlnu posledního.
 
Studentka na základě preferencí předvybrala přenosná sluchátka intraaurální konstrukce a nyní vybírá v zúženém cenovém rozsahu 1000 – 1500 Kč. Je třeba zdůraznit, že se vydala tou obtížnější cestou. Intraaurální modely mohou být totiž pro začátečníka odrazující, neboť se zašupují relativně hluboko do zvukovodu ucha, což v některých budí obavy z nepohodlí. Předpokládejme její nezkušenost s obdobnými typy. Více..

 


 

Správný výběr sluchátek: S01E02 

6.5. 2014 | Jiří Rokoský

Máš po ruce výsledný dokument svých preferencí? Pokud nevíš, o čem je řeč, rychle přečti první díl seriálu o výběru nejvhodnějších sluchátek. Tak máš po ruce ten výsledný dokument svých preferencí? Výborně. Nyní si přiblížíme, k čemu bude sloužit a proč usnadní rozhodování, chceme-li nakupovat nahlucho přes internet. Více.. 

 


 

Jak vybrat správná sluchátka na internetu: profesionální rádce 

5.4. 2014 | Jiří Rokoský

Stará sluchátka přestala fungovat a chcete si koupit nová, jenže nevíte jaká? Žádná univerzální, nebo chcete-li nejlepší, sluchátka neexistují, takže musíte hledat ta nejvhodnější. A když říkám nejvhodnější, myslím tím nejvhodnější přímo pro vás, nikoli pro toho, kdo někde na internetu napíše, že zrovna tahle nemají konkurenci a musíte je mít. Více..

 


 

Sennheiser IE 80 vs. padělek. Díl druhý: srovnání 

7.3. 2014 | Jiří Rokoský

Pokud jste nečetli minulý díl, tak to udělejte. Dozvíte se v něm základní problematiku padělání sluchátek, obecné zamyšlení a jednoduchý návod, jak v rychlosti poznat, že máte co dočinění s neoriginálním produktem. V závěru jsem přislíbil provést srovnání originálních Sennheiser IE 80 a jejich padělku. Činím tak nyní. Více.. 

 

Sennheiser IE 80 Sennheiser IE 80 Sennheiser IE 80 Sennheiser IE 80 Sennheiser IE 80

 


 

Originál vs. padělek. Díl první: základní problematika 

5.2. 2014 | Jiří Rokoský

Technologický vzestup s sebou nese i morální pokles v podobě vytváření kopií rozličných produktů. Někdo si dá tu práci, že vymyslí věc, vytvoří design, zajistí vývoj, věc vyrobí, vyladí chyby a následně pod nějakou značkou uvede na trh. Celá procedura stojí spoustu času, peněz a kýžený výsledek ve formě finančního zisku není nikdy garantován. Předpokládejme, že produkt uspěje, lidé ho kupují a jsou s ním spokojeni. Úspěch nezůstane skryt parazitům, jež vezmou vyrobenou věc, bez větších obtíží zkopírují design, útroby opatří něčím podobným, rádoby funkčním, a snaží se ji prodávat pod stejnou značkou za několikanásobně nižší cenu. Více..

 


 

Marshall Monitor: Maršááál Monitorskij

14.1. 2014 | Jiří Rokoský

 

O Marshallu poslední dobou slýcháme často. Není se čemu divit, být hlasití mají v popisu práce. Sluchátková Marshalléra je sice v porovnání se zbytkem slavné historie krátká, přesto se v ní podařilo stvořit sluchátka hodná poslechu, nehodná zapomnění. Trhem neproplouvají pouze známé Majory (vítěz megatestu 10 přenosných sluchátek), modelů existuje více. Nezapomínejme (připomínáme) dospělejšího sourozence Marshall Monitor s tajemným F.T.F. systémem, vhodného jak k domácímu monitoringu, tak k venkovnímu poslechu. Více.. 

 

Marshall Monitor Marshall Monitor Marshall Monitor Marshall Monitor Marshall Monitor

 


 

JAKÁ SLUCHÁTKA BYCH SI PŘÁL K VÁNOCŮM 2013?

30.11. 2013 | Jiří Rokoský

 

Když mi bylo 7 let, přál jsem si pod stromeček vókmena s chuchátkama. Uznávám, že tehdy jednoznačně vítězil obsah nad formou, neboť mé jazykové schopnosti dosáhly vrcholu až rok poté. Nicméně nepravopisné přání bylo jasné. Prostě chci tu boží věc, kterou si nasadím na hlavu, pak tu druhou boží věc, do které vložím kazetu s moji nejoblíbenější vlastnoručně pořízenou nahrávkou z kazeťáku – The final countdown od Europe. Více..

 


 

Vyhlášení vítěze megatestu 10 přenosných sluchátek do 2.500 Kč

28.10. 2013 | Jiří Rokoský
 
Před půl rokem vychází první díl série megatestu, představujeme desítku soupeřících sluchátek a vyhlašujeme soutěž. Každý měsíc proti sobě stojí vždy nová dvojice, je podrobena analýze a bodově ohodnocena. Body za Zvuk nejsou zveřejňovány, aby zůstal vítěz až do poslední chvíle utajen. Více..
 
 

 


 

Marshall Major a Koss portaPro

24.9. 2013 | Jiří Rokoský
 

V posledním duelu ze série megatestu 10 přenosných sluchátek do 2.500 Kč se utkají dva oblíbenci. Oba tak trochu retro. Oba nesou názvy po zakladatelích společností, které je vyrábí. Jak by dopadl souboj Jima Marshalla a Johna C. Kossa můžeme pouze hádat. Jak dopadne souboj jejich zvukových potomků, se ale dozvíte vzápětí. Více..

 

Marshall Major Marshall Major Marshall Major, Koss portaPro Koss portaPro Koss portaPro

 


 

Grado iGrado a Sennheiser HD 239

25.8. 2013 | Jiří Rokoský

 

Grado iGrado s týlním mostem a Sennheiser HD 239 s mostem temenním. Konstrukčně nejodlišnější dvojice v přímém souboji, ze kterého pouze jeden produkt vzejde vítězně. Sice trochu předbíhám, ale nerad bych, abyste měli falešný dojem, že tentokrát půjde o vyrovnaný duel jako v některých minulých testech. Nepůjde. Grado i Grado budou ... Více..

 

Sennheiser HD 239 Grado iGrado Sennheiser HD 239 Grado iGrado Sennheiser HD 239

 


 

Fischer Audio FA-004 a Sennheiser PX 100-II 

26.7. 2013 | Jiří Rokoský

 

Třetí duel. Pátá, šestá sluchátka. Nula, nula, čtyři. Sto, druhá verze.  Trocha čísel na začátek neuškodí. Tím spíše, když bude následovat převaha slov. Velikán (alespoň velikostně nepochybně) Fischer Audio FA-004 byl do duelu přiřazen subtilnějšímu velikánovi (alespoň pověstí svého předchůdce) Sennheiser PX-100-II. V tom, kdo je větší a kdo menší z hlediska rozměrů, máme jasno. Kdo si více rozumí s bubínky ale zatím můžeme pouze odhadovat. Tak pojďme odhalovat. Více..

 

Fischer Audio FA-004 Fischer Audio FA-004 Fischer Audio FA-004 a Sennheiser PX 100-II Sennheiser PX 100-II Sennheiser PX 100-II

 


 

Beyerdynamic DTX 300 p a Sennheiser PX 200-II 

25.6. 2013 | Jiří Rokoský

V druhém dílu seriálu představím Beyerdynamic DTX 300 p a Sennheiser PX 200-II. Pro zavedené výrobce nabízející levnější špunty i vrcholné audiofilské modely, jakými Beyerdynamic a Sennheiser nepochybně jsou, nepředstavuje výroba skládacích přenosných sluchátek nižší třídy nejmenší problém. Jsou DTX 300 p a PX 200-II plně srovnatelné, nebo jeden přehraje druhého? Více..

 

Beyerdynamic DTX 300 p Beyerdynamic DTX 300 p a Sennheiser PX 200-II Beyerdynamic DTX 300 p a Sennheiser PX 200-II Beyerdynamic DTX 300 p a Sennheiser PX 200-II Sennheiser PX 200-II

 


 

AKG K 450 a SoundMAGIC P30: souboj generací

26.5. 2013 | Jiří Rokoský


První článek ze série megatestu deseti přenosných sluchátek právě spatřil pixely displejů. Testované výrobky jsem seřadil podle abecedy, vzal prvního s posledním a přesunul je do duelu. Tímto způsobem budu postupovat i v následujících dílech. Porazí v tomto souboji SoundMAGIC, společnost založená roku 2005, více než 60 let fungující AKG? Více..

 
SoundMAGIC P30 SoundMAGIC P30 AKG K 450 a SoundMAGIC P30 AKG K 450 AKG K 450

 


 

MEGATEST 10 PŘENOSNÝCH SLUCHÁTEK DO 2.500 KČ + SOUTĚŽ O VÍTĚZE

24.4. 2013 | Jiří Rokoský

Samostatné recenze sluchátek čtenářům napomáhají – alespoň doufám – při orientaci ve spletité sluchátkové nabídce. Odhalují klady a zápory jednotlivců, upozorňují na zásadní nedostatky, vyzdvihují specifické následováníhodné vlastnosti. Snad jediná nevýhoda, alespoň částečně vyrovnávána přítomností neměnné referenční zvukové lupy, spočívá ve ztížené možnosti porovnat modely navzájem. Má-li recenzent zodpovědně říci: „Tohle hraje lépe, než tohle a tohle je vhodné tak na hraní,“ potřebuje tohle všechno hodit na jednu hromadu a tohle všechno pak v krátkých časových intervalech až do zhluchnutí střídavě kriticky poslouchat. Trochu moc tohle, co? Více..

 

Jiří Rokoský stojící, hledící Marshall Major Marshall Major, Fischer Audio FA-004

 


 

AKG K 242 HD: recenze poloprofesionálních sluchátek

18.3. 2013 | Jiří Rokoský

AKG K 242 HD AKG K 242 Hd AKG K 242 HD AKG K 242 HD AKG K 242 HD

 

Hledáte-li univerzální sluchátka pro domácí používání doprovázené občasnou potřebou poslouchat mixované nahrávky garáží ovoněného Stratocasteru, čtete správnou recenzi. A pokud tato recenze zapříčiní nepopsatelnou potřebu řádky slov ověřit na vlastní uši, děláte správnou věc. Nebudu mít nikomu za zlé, když tak učiní, aniž by je dočetl.

 

AKG K 240 MKII navazují na AKG K 240 Studio. AKG K 242 HD navazují na K 240 MKII. Rakouský výrobce dodržuje tradici ve vývoji a dojde-li k závěru, že je něco technicky a tím pádem často i prodejně úspěšné, vezme to a vylepší. Tento postup zvolil v případě první dvojice. Má-li za to, že model již žádné vylepšení nepotřebuje a prodejní čísla stále rostou, pustí na trh další, podobný, jen s mírně odlišným zaměřením. K 240 MKII řadí k čistě studiovým profesionálním typů. K 242 HD cílí k hlavám domácích posluchačů. Rozdíl se projevuje např. u přívodního kabelu, který v případě profíka snadno odpojíte. Více..

 


 

Audio-Technica ATH-AD1000: japonské airphones

5.2. 2013 | Jiří Rokoský

Audio-Technica  ATH-AD1000 Audio-Technica  ATH-AD1000 Audio-Technica  ATH-AD1000 Audio-Technica  ATH-AD1000 Audio-Technica  ATH-AD1000

 

V roce 1962 se Hideo Matsushita, japonec s japonsky znějícím jménem, rozhodl založit japonskou společnost, které dal nejaponský název s celosvětovou ambicí. Vznikla Audio-Technica. Od té doby až do vteřin, během nichž padají na bílou plochu černá písmena tohoto textu, a věřím, že i řádnou dávku vteřin následujících, udělala Audio-Technica svými gramofonními přenoskami, mikrofony, bezdrátovými zvukovými systémy, mixéry a sluchátky radost stovkám tisíců zákazníků.
 

Není ani v nejmenším náhodou, že nejlepší sluchátkové modely produkují specializované audio společnosti s desítkami let výrobní tradice. Pro výrobce řekněme mladší, méně zkušené a někdy vyloženě amatérské je konkurence v podobě ostřílených profesionálů značná. Nebuďme proto překvapeni, že cílí na mladší generaci stylem, slavnými jmény, barvami a zvukovou reprodukci berou spíše jen jako nutný doplněk. Říká se, že každý výrobek má svého kupce, záleží jen na ceně. Audio-Technica ATH-AD1000 mají také svého kupce, ale záleží jen na zvuku. Více..

 


 

AKG K 550: otevřená recenze uzavřených sluchátek

7.1. 2013 | Jiří Rokoský

AKG K 550 AKG K 550 AKG K 550 AKG K 550 AKG K 550

 

Germanofonní čtenář bez problému přečte i přeloží celý název rakouské společnosti Akustische und Kino-Geraete Gesellschaft. A opraví mě, pokud jsem v něm udělal chybu. My ostatní zkratkofonní se nemusíme znepokojovat. I nadále budeme užívat počeštěné [ákégé].

S více než 1400 mezinárodních patentů poskytuje společnost AKG nezkreslený zvuk, na který se muzikanti profesionálové spoléhají přes 60 let, tedy po dobu, co soustavně produkuje přirozeně a věrně znějící sluchátka a mikrofony. Vybavení od AKG doprovázelo na svých tour hudebníky od Franka Sinatry, Rolling Stones až po Missy Elliott nebo Kanye West. V devadesátých letech bylo dokonce instalováno v oblasti za hranicí naší atmosféry ve vesmírné stanici MIR.

Prezentace sluchátkových výrobců je povahově rozmanitá. Někteří vsází na desetiletí tradice a zkušeností. Další užívají vznešená slova o nevídané kvalitě všech produktů. Jiní k těmto slovům připojují ještě nálepky se jmény známých hudebních interpretů. Jsou tací, kteří činí vše dohromady. Tací, u nichž se dá s úspěchem pochybovat o obsahovém naplnění těchto slov. A tací, jimž lze uvěřit a s vírou své uši svěřit. Více..

 


 

Beyerdynamic DT 440: recenze německé poctivosti

28.11. 2012 | Jiří Rokoský

 

beyerdynamic DT 440 beyerdynamic DT 440 beyerdynamic DT 440 beyerdynamic DT 440 beyerdynamic DT 440

 

Joseph Grado, John C. Koss, Fritz Sennheiser, Sidney N. Shure. Patříte-li mezi nás – mírně sluchátkově postižené – změť okamžitě rozkódujete a víte, že za dobrý zvuk vašich sluchátek Grado, Koss, Sennheiser, Shure vděčíte zejména nositelům těchto jmen. Pokud se rozhodnete poděkovat tvůrci značky Beyerdynamic, na palubním počítači De Loreanu DMC-12 nastavte rok 1924, vyrazte do Berlína a vyhledejte Eugena Beyera. Že pozdravuji.

V roce 1937 již spolehlivě fungující společnost Beyerdynamic uvedla na trh uzavřená dynamická sluchátka DT 48. Od té doby vyprodukovala desítky modelových řad ve snaze držet se zavedeného značení. Beyerdynamic DT 440 pravidlo potvrzují, zkrátka Dlouhá Tradice. Model DT 48 dokonce revidovala a v současnosti prodává pod označením DT 48E. Kdo má retro-choutky, ať zbystří, vy ostatní ještě klidně spěte dál, probudím vás až o kus dále.

DT 440 mohou být vstupním modelem pro náročné, kteří u sebe ještě nediagnostikovali počátky audiofilie a koncovým pro většinu – vstávejte – posluchačů. Letité poznatky v oblasti audiotechniky výrobci do zkoumaného objektu vložili znamenitě. Více..

 


 

Grado SR125i: recenze prestižních sluchátek

28.10. 2012 | Jiří Rokoský


Grado SR125i Grado SR125i Grado SR125i Grado SR125i Grado SR125i

 

Glanc, Reference, Adorace, Design, Originalita. Pět slov, jejichž počáteční písmena by mohla výstižně tvořit zkráceninu názvu společnosti GRADO. Zakladatel Joseph Grado či její nynější lídr synovec John Grado by určitě nebyli proti.

Laboranti z Grado Labs zprostředkovávají zvukovou reprodukci již několik desetiletí a tvrzení, že s tím mají setsakra velké zkušenosti, s klidem v (d)uších zařadím do kategorie ruka v ohni . Poznatky, tisíce sluchátkohodin a tradiční přístup k výrobním postupům sebejistě a někdy až provokativně promítají do produkce všech sérií sluchátek Grado. Stačí, když si zapamatujete vzhled jednoho modelu a ručně utvářenou americkou stáj identifikujete bez rizika záměny do posledního.  Složitější to bude s rozpoznáváním spřízněných jednotlivců mezi sebou. Pro neznalé oko budou zejména SR60i, SR80i, SR125i prestižní série bez bližšího prozkoumání pouhými klony s odlišnou cenou. Jenže rozdíly existují. Signifikantní. Reprodukční.

Grado SR125i v žebříčku Prestige series zaujímají prostřední pozici (budeme-li přenosná iGrado řadit mimo ni). Pod nimi se nachází levnější SR60i a SR80i, nad nimi vzhledově odlišná SR225i a SR325is. Střední příčka jim nepatří pouze s ohledem na cenu a velikost mušlí s náušníky, ale spadají sem i reprodukčně. Nenechte se zmást. Střední v tomto případě neznamená průměrný. I nejnižší SR60i nabídnou více, než by nezasvěcený očekával.
Více..

  

Tento web používá cookies

Abychom Vám mohli v tomto eshopu nabídnout kvalitní služby a pokročilé funkce, využíváme cookies. Prohlížením tohoto webu s tímto souhlasíte. Pro více informací o cookies a jejich případném blokování navštivte článek Obchodní podmínky